Останній подарунок Львівщині від Ющенка-президента









На завершення свого терміну перебування на посаді Президент України Віктор Ющенко зробив мешканцям Львівщини ще один „презент” — 10 лютого 2010 року президент підписав Указ «Про створення національного природного парку «Північне Поділля» з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів Північного Поділля.

Що ж таке національний природній парк? Згідно із Законом України «Про природно-заповідний фонд України», «Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними  установами загальнодержавного  значення, що створюються з  метою  збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність».

На сьогодні на Львівщині вже діють Яворівський національний природній парк у однойменному районі області та «Сколівські Бескиди» в зоні Карпат. А природній парк «Північне Поділля» буде створено території Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області. До парку ввійде 15587,92 гектари земель державної власності.

Науковці та ініціатори створення «Північного поділля» наголошують, що на території парку є природні пам’ятки, унікальна флора та фауна — понад 200 рослин та 30 видів тварин, які знаходяться під охороною.  Крім цього, на території «Північного поділля» є об’єкти так званого «Золотого кільця» замків Львівщини. Тож основними завданнями парку стане збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів; розвиток туризму та рекреаційної галузі; проведення наукових досліджень.

22 грудня 2009 року Львівська облрада вже висловила підтримку ідеї створення «Північного Поділля». «Сама ідея створення парку присутня років десять, оскільки це є край лісової зони, край поширення буку, край, де збереглись великі лісові масиви і збереглась флора і фауна. Окрім цього, на території цього парку вже були присутні заповідні об’єкти майже на 400 гектарів. Оскільки всі вони були в прямому розумінні «безхосзні», не мали ніяких адміністрацій, ніхто за тим не дивився, тепер вони будуть об’єднані в єдине ціле. На додаток скажу, що ще більш ніж сто років тому у цих місцях добре розуміли привабливість місцевої природи. Граф Дідушицький наприкінці 19 століття власний приватний маєток, де росли липи до трьох метрів діаметром,  віддав під заповідник, один з перших в Європі. Тобто ідея ця не нова, а просто була втілена в життя», — сказав кореспонденту «ОстроВ» депутат Львівської облради, один з ініціаторів створення «Північного Поділля» Олександр Ганущин. 

Однак опитмізм своїх колег та президента не поділяють депутати Львівської облради від ВО «Свобода». Як повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі Львівської обласної організації ВО "Свобода", планується оскарження в суді Указу Президента України Віктора Ющенка про створення національного природного парку "Північне Поділля".

"Президент одним розчерком пера відібрав у мешканців Львівщини тисячі гектарів землі.Очевидно, керувався принципом, що гроші не пахнуть, а земля – це надзвичайно прибуткове і надійне капіталовкладення. Такий прощальний жест президент зробив своїм відданим виборцям, які довірили йому державу, покладали на нього стільки надій. Тепер ми бачимо, що він не тільки зрадив ці надії, а й постарався людським коштом забезпечити майбутній добробут своєї сім’ї та "любих друзів". Мені особисто прикро, що до цього долучилися депутати Львівської обласної ради, які є представниками громади і мали б служити людям, а не можновладцям. Не знаю, як вони дивитимуться в очі виборцям, яких обікрали. Адже тепер селяни, яким "випало щастя" жити на території НПП, не зможуть набути у власність землю для ведення особистого господарства, не зможуть створити фермерські господарства. Обділена й сільська інтелігенція, яка мала право на отримання ділянок із земель запасу і т. д", — сказала голова Львівської обласної організації ВО "Свобода", депутат Львівської облради Ірина Сех.

«Свободівці» заявляють, що згідно із законом місцеві громади самі, без втручання державних адміністрацій та рад вищого рівня, мають вирішувати передавати чи ні свої землі до складу парків. І оскільки права громад, на думку політсили, проігнорували, "Свобода" планує оскаржити Указ Президента України в суді.

Прихильники парку вважають звинуваченння «Свободи» банальним політичним піаром. «На жаль, при створенні парку з’явились критики, які напевно десь не до кінця володіють екологічною освітою… Були перші аргументи, що парк створювати не можна, бо цей парк забере в жителів їхні приватні землі, садиби, городи. Наступні аргументи були, що парки створюються для «нових Лозинських», які обгородять його колючим дротом і не впустять туди жодного селянина. А нова хвиля звинувачень на адресу парку пов’язана з тим, що він забере в селян можливість набути землю для ведення селянського господарства. Хоча будь-яка розумна людина, яка побачить „розкладку” території парку, то там три чверті займають ліси, котрі зараз є і надалі залишаться в користуванні служб лісового господарства. А площі, на які нібито кивають противники парку, абсолютно непридатні для ведення сільського господарства — це як правило зарослі чагарниками буферні зони біля лісу, які однозначно не можуть бути застосовані для особистого селянського господарства… Ці звинувачення я не сприймаю, вони в стилі відомої політичної сили», — сказав кореспонденту «ОстроВ» Олександр Ганущин.

Попри політичні перипетії, на сьогодні планується подальше активне «будівництво» парку. З одного боку здійснюватиметься «вибивання коштів» з держбюджету для функціонування «Північного Поділля», а з іншого — здійснюватимуться кроки на безпосереднє оформлення і початок роботи парку.

Зокрема, в своєму указі Президент України зобов’язав Кабінет міністрів утворити адміністрацію нового  національного природного парку, у тримісячний строк затвердити Положення про національний природний парк «Північне Поділля», а також передбачати в держбюджеті кошти на функціонування парку. 

Крім цього, впродовж найближчих двох років уряд, згідно з указом Віктора Ющенка, повинен вирішити земельні питання, пов’язані з «Північним Поділлям», розробити Проект організації території нового природного парку і охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів.

Але на сьогодні у справі «Північного Поділля» ще немає чітких відповідей на два запитання: чи надалі сприятиме у створенні парку державна влада на чолі з новим президентом і чи справді аргументи противників створення «Північного Поділля» мають лише політичне підгрунтя?

 

Олександр Сніжинський, «ОстроВ»  




Статьи

Луганск
07.02.2025
14:15

Жизнь взаймы. Луганский дневник

С одной стороны - что-то строится,  меняется к лучшему.  А с другой – все больше ощущения, что это как-то напоказ, что витрина сильно приукрашивает внутреннее  содержание.
Мир
05.02.2025
14:00

«Почему бы не сформировать украинское правительство в изгнании?». Российские СМИ об Украине

«России нужен не замороженный конфликт, не просто прекращение военных действий, а подлинный мир, который можно было бы заключить на международной конференции, ее можно было бы назвать «Ялта-2»
Донецк
04.02.2025
22:20

«Князь»: Хочешь выжить и победить – научись штурмовать!

И вдруг – автоматная очередь прошла почти между нами, но чуть выше! Где он спрятался?! Догадка была правильной: в полевом туалете. Оттуда и лупил из калаша. Ну, «Мурчик» дал в ответ. Кричу: «Сдавайся!». А тот: «Я свой!».
Все статьи